(VG): Feil sykehus og feil lege doblet risikoen for å dø etter operasjon for eggstokkreft. Nå vil helseminister Sylvia Brustad lage kvalitetskriterier slik at pasientene skal få vite hvor gode norske sykehus egentlig er.I en oppsiktsvekkende undersøkelse utført av norske leger kommer det frem store forskjeller i hvor mange som overlever en operasjon for eggstokkreft, skriver VG.
Etter 400 dager var det mellom 42 til 87 prosent som fortsatt levde - avhengig av hvilken sykehus pasienten var på og hvor stor spesialkompetanse legen har, viser undersøkelsen publisert i det internasjonale medisinske tidsskriftet «Journal of Gynecological cancer»: Hvis du ble operert av en spesialist i kreftgynekologi var overlevelsesprosenten 87 prosent, ble du operert av en vanlig gynekolog var overlevelsen 67 prosent, mens vanlige kirurger bare oppnådde 42 prosent overlevelse.
Langt lavere
De norske legene bak undersøkelsen konkluderer med at overlevelsesgraden ved lokale sykehus er langt lavere enn ved universitetssykehus.
Ved eggstokkreft er overlevelsesraten 79 prosen t ved Radiumhospitalet og kun 62 prosent i gjennomsnitt ved lokale sykehus. Det er til tross for at Radiumhospitalet tradisjonelt tar imot mange av de sykeste pasientene med lavest overlevelsesandel.
Nå vil Kreftforeningen har mer fokus på forskjellene mellom ulike sykehus. - For det første er det viktig at kreftoperasjoner sentraliseres, fordi det krever både spesialistkompetanse og et visst volum på antall operasjoner for at behandlingen skal bli best, sier generalsekretær Anne Lise Ryel. Men da må det også utarbeides bedre informasjon. - Vi er opptatt av at det føres statistikk og at beslutningstagere får kunnskap om denne slik at tiltak kan settes inn.
Kritisk
Men Kreftforeningen er også opptatt av at pasientene skal få bedre informasjon. - Informasjon om ulike sykehus bør komme til pasientene, men på en måte som gjør at pasientene kan forstå informasjonen godt. En mulighet er at tall på for eksempel overlevelse på ulike sykehus kan drøftes med fastlegen, sier Ryel.
I Norge er eggstokkreft den tredje hyppigste dødsårsak på grunn av kreft hos kvinner, etter brystkreft og tykktarmskreft. Ifølge Gynkreftforeningen blir ca. 500 nye tilfeller oppdaget årlig. Selskapet Vertikal Helseassistanse tilbyr helseforsikring til nordmenn. De kartlegger selv kvaliteten til sykehus og leger. - Det finnes knapt en lege i Norge som lar hvem som helst operere sin egen familie. Vi kan ikke lenger la tilfeldighetene råde for andre, men må få vite resultatene for hvert enkelt sykehus, sier medisinsk direktør Vidar Arnulf.
Han er kritisk til dagens hemmelighold: - Om du blir operert av en spesialist eller ikke, har stor betydning for din overlevelse, men dette vet ikke den enkelte pasient. Det finnes ingen instans eller noe organ som rangerer de ulike behandlingstilbudene i forhold til kvalitet, og dermed er det ikke enkelt for pasienter å forholde seg til fritt sykehusvalg, sier Arnulf. Selv om myndig hetene ikke informere om overlevelse eller andre kvalitetskriterier på norske sykehus, siver det stadig ut informasjon.
Best ut
Siden 1993 har det sentrale Rectum Cancer-registeret ført en oversikt over hvor mange av pasientene med endetarmskreft som lever fem år etter kreftoperasjonen. Her kom Akershus universitetssykehus best ut - noe Ahus i sin årsrapport omtaler som «en hyggelig bekreftelse for Kirurgisk avdeling på at de gjør et grundig arbeid av høy kvalitet.»
Selve rapporten forelå den gang i anonymisert versjon. En annen undersøkelse fra 2001 viste store forskjeller mellom helseregioner for menn som fikk helbredende behandling med prostatakreft. Syv at ti pasienter i Helse Vest fikk strålebehandling, resten ble operert med fjerning av prostata. I Helse Sør var det motsatt, der fikk 35 prosent strålebehandling, mens hele 65 prosent ble operert. Torbjørn Holter (67) ble behandlet for prostatakreft i 2001. Han krever at sykehusenes resultater offentliggjøres. - Det er stor forskjell på prostatakreftbehandlingene sykehusene tilbyr, sier Holter. - Jeg var heldig. Jeg anbefaler alle med prostatakreft å søke om behandling ved et stort sykehus selv om dette medfører lengre reisevei. Det er tryggere, sier han. Den eneste måten å finne ut hvor man kan få best behandling i dag er via jungeltelegrafen. - Helsemyndighetene må skjerpe seg. De må legge ut statistikk slik at folk kan velge det sykehuset som har best resultater, krever han. Holter er aktiv i Prostatakreftforeningen. Han har snakket med mange som ønsker å vite hvor de kan få best behandling. - En slurvete utført kirurgisk behandling kan ødelegge livskvaliteten til den opererte. Det kan føre til inkontinens og impotens, sier han.