Mobiltelefonbruk over flere år kan gi en markant høyere sjanse for å få svulst på hjernen, skriver VG i dag, og viser til en omfattende studie som har gjennomgått ledende forskning på mobilstråling.
- Selv om det stadig kommer nye studier, finnes det per dags dato ingen tilstrekkelig vitenskapelig dokumentasjon på at det eksisterer en sammenheng mellom bruk av mobiltelefon og kreft, men vi vet samtidig ikke nok til å si at det ikke finnes en slik sammenheng, sier generalsekretær Anne Lise Ryel i Kreftforeningen. Dette fordi vi fortsatt ikke har brukt mobiltelefoner så lenge i det omfang vi har i dag.
På bakgrunn av at dette er et område hvor vi fortsatt trenger mer kunnskap anbefaler Kreftforeningen noen føre-var anbefalinger for bruk av mobiltelefon, spesielt overfor barn.
Bruk håndfriutstyr (øreplugg og ledning)
Begrens samtaletiden
Bruk fortrinnsvis telefonen der dekningen er god, for eksempel nær vinduer dersom man er i murhus
Bruk om mulig tekst- eller bildemelding (mms) i stedet for samtaler