tp
 Hovedsiden        Kontakt oss        English      
tp
tp

Aktuelt

Nytt handlingsprogram for behandling av lymfekreft

Helsedirektoratet lanserte 16. oktober et nytt nasjonalt handlingsprogram for diagnostikk, behandling og oppfølging av lymfekreftpasienter.


Share |

Handlingsprogrammene er laget for leger og andre yrkesgrupper i helsevesenet som er involvert i behandling av pasienter med lymfekreft, men det kan også være interessant for pasienter og pårørende.

Målet med handlingsprogrammet er å dekke hele pasientforløpet for kreftpasienter, fra mistanken oppstår, behandlingen er gjennomført og oppfølging i ettertid. Handlingsprogrammet inkluderer også en bredere omtale av fysioterapi og sosialmedisinske tjenester.

Nasjonale handlingsprogrammer for kreftbehandling skal bidra til at det offentlige tilbudet i kreftomsorgen blir av god kvalitet og likeverdig over hele landet.

Fra venstre: divisjonsdirektør i Helsedirektoratet Hans Petter Aarseth, statssekretær Ellen Pedersen og divisjonsdirektør Stein Kaasa. Foto: Bård Andrew
Fra venstre divisjonsdirektør i Helsedirektoratet Hans Petter Aarseth, statssekretær Ellen Pedersen og divisjonsdirektør Stein Kaasa. Foto: Bård Andrew
– Nyttig for pasienter og helsearbeidere

Statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet Ellen Pedersen fikk torsdag 16. oktober overrakt handlingsprogrammet av divisjonsdirektør i Helsedirektoratet, Hans Petter Aarseth. Handlingsprogrammet er laget av et arbeidsutvalg bestående av fagfolk fra flere sykehus i landet.

– Det er godt å ha et felles handlingsprogram for de ulike kreftformene, og jeg er glad for at det er trukket inn alle helseområdene. Dette er noe vi har ønsket oss lenge, og det er nyttig for alle pasienter og helsearbeidere. Vi har store forventninger til de neste handlingsprogrammene som kommer, sa Pedersen.

Det er allerede laget flere handlingsprogrammer for andre kreftformer, og målet er å få dekket alle de store kreftformene.

– Dette er handlingsprogrammer som inneholder retningslinjer for hvordan man skal behandle pasienter med lymfekreft. Styrken er samhandlingen mellom myndighetene og fagmiljøene som utvikler disse handlingsprogrammene. Det er trukket inn det tverrfaglige perspektivet samt det allmennfaglige, sier strategidirektør i Helsedirektoratet Stein Kaasa.

Handlingsprogrammet er ikke statisk og vil derfor ikke bli trykt opp og utgitt, men det blir oppdatert så snart noe nytt kommer og lagt ut på nett.

Du kan lese mer på Helsedirektoratet sine sider, og laste ned hele handlingsprogrammet i vedlegget på høyre side.

Skriv ut »
Last ned
PDF Handlingsprogram
tp
tp