I dag er det Verdens aktivitetsdag. I denne forbindelse oppfordrer Kreftforeningen alle skoler til å sette av minst en time fysisk aktivitet for alle elever og lærere denne dagen.
- Elevene som har vært med på 60 minutter fysisk aktivitet hver dag i 2 år har nå hatt nasjonale prøver og scoret faktisk signifikant høyere enn landsgjennomsnittet i norsk, engelsk og matematikk. Det som vi ser, det er aktive, positive og oppglødde elever rundt opplegget vi har hatt.» Sa rektor ved Trudvang skole til NRK.
Jeg synes det er veldig bra og får mer motivasjon til å gå på skolen når jeg vet at vi skal ha en time fysisk aktivitet hver dag.» Sa elev i 8. klasse til NRK.
Kreftforeningen vil at alle elever skal få lovfestet rett til en times fysisk aktivitet hver skoledag fordi:
Grunnlaget for god helse legges i oppveksten.
Daglig fysisk aktivitet fremmer læring, trivsel og helse.
Aktive barn mestrer hverdagens krav og utfordringer bedre.
Alle barn og unge skal ha like muligheter til fysisk aktivitet.