tp
 Hovedsiden        Kontakt oss        English      
tp
tp

Målet er at alle får gratis skolefrukt

Gratis skolefrukt er et av de mest målrettede og effektive tiltakene vi har for å få barn til å spise mer frukt og grønnsaker.

Share |

Vil ha gratis frukt til alle skoleelever

Kreftforeningen arbeider for at alle elever i grunnskolen skal få tilbud om gratis frukt eller grønnsaker hver skoledag.

I dag tilbys gratis skolefrukt kun til elever som går på ungdomsskoler og kombinerte barne- og ungdomsskoler (cirka 46 prosent av elevmassen). Elever på rene barneskoler omfattes ikke av ordningen.

– Kreftforeningen arbeider for at færre skal få kreft. Ved å legge til rette for at barn får gode kostvaner, kan vi forebygge flere krefttilfeller på lang sikt. Derfor arbeider vi for at gratis skolefrukt skal bli et tilbud til alle elever i grunnskolen, sier Kaja Lund-Iversen, rådgiver i Kreftforeningen. Hun legger vekt på at frukt og grønt i skolen ikke bare er et helsefremmende tiltak, det øker også trivselen og fremmer læring.

Fornøyde elever

Sinsen skole i Oslo er en barne- og ungdomsskole med elever fra første til tiende trinn, og alle får skolefrukt.

– Både lærere og elever hos oss synes dette er en god ordning. Det er ofte ulikt hva elevene får med hjemmefra, så fruktordningen har en utjevnende virkning og kan gjerne redde en sulten mage, sier assisterende rektor ved skolen, Siri Ytterstad. På ungdomstrinnet deles frukten ut i kantinen i midttimen, mens det på barnetrinnet er elevvakten som hver dag før lunsj tar med seg klassens fruktkurv og henter og deler ut frukt til medelevene.

– Det er alltid et høydepunkt når frukten blir servert, sier Ytterstad. Da Kreftforeningen er på besøk i klasse 5b, forsyner ivrige elever seg med gulrot, eple, pære eller banan. Om det blir en frukt eller to til overs etter at alle har forsynt seg, legges disse i en kurv og loddes ut blant elevene. Alle vil ha!

– Eple er best, synes jeg. Av og til kan det bli litt krangling, spesielt blant guttene, for alle vil ha eple, sier Annika Vogt. Medelev Sivert Hognes har andre favoritter.

– Jeg skulle ønske vi fikk mer kiwi, det er ikke så ofte vi får det. Men det er veldig bra at vi får frukt, sier han mellom store biter av en pære. Begge tolvåringene sier at de spiser mer frukt etter at ordningen med skolefrukt kom på plass. De snakker også om sunt kosthold i klassen.

Urettferdig ordning

Lund-Iversen i Kreftforeningen mener dagens ordning med gratis skolefrukt til alle elever på skoler med ungdomstrinn, er grunnleggende urettferdig.

– I samme kommune vil barneskoleelever ved en kombinert skole få gratis frukt hver dag, mens elever ved de rene barneskolene ikke kan vente seg samme tilbud. Det er ingen grunn til å forskjellsbehandle barneskoleelever, - alle bør spise mer frukt og grønt, sier hun.

Vis støtte på Facebook

Ja til gratis skolefrukt har en egen tilhengerside på Facebook. Jo flere medlemmer, jo klarere signal til Stortinget om at gratis skolefrukt må bli et tilbud til alle.

www.facebook.com/gratisskolefrukt

Tekst: Hege Fantoft Andreassen

Skriv ut »

tp
tp