Kreftforeningen har innvilget 113,8 millioner kroner til totalt 131 søknader om forskningsstøtte. Prosjektene kommer fra 11 ulike institusjoner fra hele landet.
- Forskning har høy prioritet i Kreftforeningen og halvparten av våre midler går til kreftforskning, sier generalsekretær i Kreftforeningen Anne Lise Ryel. Se hennes videoblogg om forskningstildelingen.
- Forskning er en forutsetning for all fremgang. Forskning gir mer kunnskap, bedre behandling og et bedre og lengre liv for kreftpasienter. Derfor er vi glade for at vi, takket være alle våre givere, har anledning til å gi så mye penger til forskning, sier Ryel.
Forskningsprosjektene som får støtte av Kreftforeningen dekker et bredt spekter av kreftforskning; fra grunnforskning til anvendt, pasientnær forskning, befolkningsundersøkelser og helse- og sosialfaglig forskning. Prosjektene dekker også et bredt spekter av kreftformer. Mest penger bevilges til kreft i blod- og lymfesystem og brystkreft, men totalt støttes forskning på 17 ulike kreftformer.
- I Norge er det i dag 190.000 personer som lever med kreft. 2 av 3 av disse kommer til å overleve sin sykdom. Gjennom å gi store gaver til kreftforskning skal Kreftforeningen fortsatt gjøre sitt for at enda flere skal overleve i fremtiden, sier Ryel.
Fordeling av midlene
De tre institusjonene som i år fikk innvilget mest penger er Oslo Universitetssykehus – Rikshospitalet, herunder Radiumhospitalet, Universitetet i Bergen og Universitetet i Oslo.
Kreftforeningen mottok totalt 271 søknader om forskningsstøtte til stillinger og drift. Av disse søknadene har 124 blitt helt eller delvis innvilget, se tildelingsliste øverst til høyre. I tillegg til driftsmidler er det innvilget totalt 43 ettårige tekniske stillinger og 47 ett- til treårige vitenskapelige stillinger.
Kreftforeningen mottok også 17 søknader om kliniske korttidsstipend til fristilling av klinisk personell for forskning i to til seks måneder. Syv av disse søknadene er helt eller delvis innvilget, se tildelingsliste øverst til høyre.
Noen aktuelle prosjekter
Av de mange interessante forskningsprosjektene som har fått innvilget støtte kan du lese mer om fire av dem her. Alle prosjektene som har fått innvilget støtte er også presentert ved populærvitenskapelige sammendrag i prosjektbiblioteket.
Michael Bretthauer ved Kreftregisteret. Foto:OUS-Rikshospitalet.
Michael Bretthauer, 41 år, født og oppvokst i Tyskland, forsker i Kreftregisteret.
Helga Salvesen ved Universitetet i Bergen. Foto: UiB.
Helga Salvesen, 47 år, oppvokst i Bergen, professor og overlege ved Kvinneklinikken, Institutt for klinisk medisin, Universitetet i Bergen og ved Haukeland Universitetssykehus
Rolf Skotheim ved Oslo Universitetssykehus, Radiumhospitalet. Foto:Jarle Bruun.
Rolf Skotheim, 35 år, oppvokst i Elnesvågen i Møre og Romsdal, forsker ved Avdeling for kreftforebygging, Institutt for Kreftforskning ved Radiumhospitalet, Oslo Universitetssykehus