tp
 Hovedsiden        Kontakt oss        English      
tp
tp
 
 

Nytt styre i Kreftforeningen

På representantskapets møte 27. mai ble det valgt seks nye styremedlemmer.

Share |

Styret i Kreftforeningen:

Lege, seniorrådgiver Paul Hellandsvik, styrets leder
Overlege/pensjonist Wenche Frogn Sellæg
Overlege, dr.med. Tone Nordøy
Spesialrådgiver/kreftsykepleier Sigrid Elisabeth Trandum (ansattrepresentant)
Kommunikasjonsrådgiver Bengt Eidem (ny)
Adm. direktør Kjetil Hestdal (ny)
Professor dr.med. Lars A. Akslen (ny)
Dr. juris Terese Smith Ulseth (ny)

Varamedlemmer:

Seksjonssjef Else Støring (vara for ansattrepresentant)
Kommunikasjonsdirektør Kjell Terje Ringdal (ny)
Dr.med. Bernadette Nirmal Kumar (ny)

Litt om de nye

Bengt Eidem er kommunikasjonsrådgiver i Røe Kommunikasjon i Trondheim. Han har tidligere vært en aktiv politiker for Høyre, blant annet som politisk rådgiver for forsvarminister Kristin Krohn Devold fra 2004 til 2005. Eidem ble rammet av akutt myelogen leukemi i 2005, og blir sagt å være den mest omtalte kreftpasienten i Norge. Han er en tidlig bruker av sosiale medier, med egen nettside og blogg. Etter kreften skrev han boken ”Blodig Alvor”.

Kjetil Hestdal er administrerende direktør i legemiddelselskapet PhotoCure AS. Det er et norsk farmasøytisk selskap fokusert på dermatologi og kreft. Hestdal har tatt doktorgrad ved Universitetet i Bergen.

Lars A. Akslen er overlege ved Haukeland universitetssykehus, forsker og seksjonsleder ved Gades institutt, Universitetet i Bergen. Akslen vant Kong Olav Vs kreftforskningspris i fjor for sin evne til å knytte sammen grunnforskning og behandling. Forskningen handler om nye tester og en ny behandlingsvei for kreft – å hindre nydannelse av blodårer og strupe blodforsyningen til kreftsvulster.

Terese Smith Ulseth er utdannet doktor juris i 2006 og har blant annet jobbet som advokatfullmektig/advokat hos Regjeringsadvokaten, Wiersholm og LO. Ulseth er medlem av Regional komité for medisinsk forskningsetikk. Hun er forsker, og hennes faglige kompetanseområde er arbeidsrett.

Vara: Kjell Terje Ringdal er kommunikasjonsdirektør, og er utdannet som master i retorikk. Han startet selskapet RetoRingdal i 2008, som tilbyr kurs og foredrag innenfor retorikk, media og PR. Ringdal har jobbet som kommunikasjonsstrateg for flere tv-aksjoner på NRK – blant annet for Kreftforeningens aksjon i 1997. Han ble nylig informasjonsdirektør i Norad (direktoratet for utviklingssamarbeid).

Vara: Bernadette Nirmal Kumar er utdannet lege i India og har tatt doktorgrad ved Universitetet i Oslo på temaet ”Etniske forskjeller i overvekt og risiko for hjerte-karsykdommer”. Videre har hun forsket på sammenligninger mellom kronisk sykdom og mental helse. Hun har mye internasjonal erfaring fra å jobbe for Unicef, Verdens Helseorganisasjon, Norad og Verdensbanken i blant annet Sudan, Somalia, Kenya og Kina. Kumar har også vært nestleder i Nasjonalt råd for ernæring. Hun arbeider nå i Helsedirektoratet med forebyggende helsetjenester.

Skriv ut »

tp
tp